Spełnianie oczekiwań klientów

Nauczenie się wykonywania najwyższej klasy projektów graficznych dla firm zajęło mi wiele czasu. Jednak już na początku drogi projektanta graficznego można wykonywać niezłej jakości projekty, jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad.

Zawsze słucham klienta

Wielu projektantów uważa projektowanie graficzne za swego rodzaju sztukę, i chcą oni zawsze tworzyć projekty zgodne z ich własną wizją. Ja również cieszę się, gdy mogę puścić wodze fantazji, jednak na pierwszym miejscu stawiam oczekiwania i wymagania klienta.

Czasami klient pozostawia mi wolną rękę i mogę wykonać projekt wedle własnego uznania. Wtedy również myślę przede wszystkim o tym, aby materiał który przygotowuje spełniał swoją funkcje, a dopiero na drugim miejscu stawiam zaspokojenie własnego zmysłu estetycznego. Tym nie mnie, w takiej sytuacji tworze projekt, który moim zdaniem pod każdym względem jest optymalny.

Czasami jednak firma, dla której wykonuje projekty ma wobec mnie konkretne oczekiwania. Oczywiście czasami mam odmienne zdanie na temat tego, jak powinien wyglądać dany materiał. Dziele się wtedy moimi wątpliwościami z firmą, jednak ostatecznie wykonuje projekt zgodnie z jej oczekiwaniami i nie upieram się przy moich pomysłach.

Schludność i kolory

Wśród dziesiątek kwestii na które trzeba zwrócić uwagę projektując ulotki czy banery jednymi z najważniejszych wydają się schludność projektu i absolutny brak chaotyczności, a także odpowiednia kolorystyka. Najlepsze są przeważnie jasne kolory, jednak nie można przesadzić z ich jaskrawością.