Przygotowanie pliku do wydruku – zależność miedzy tekstem a grafiką

Przygotowanie pliku do wydruku to jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań, ponieważ wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad, dzięki którym nie dojdzie do pomyłek, a co więcej, uda się uniknąć tego, że na stronie nie zmieści grafika czy chociażby fragment tekstu.

Przygotowanie pliku do wydruku rozpoczynałem zawsze od sporządzenia makiety, starając się, aby wszystkie elementy były gruntownie rozplanowane, ponieważ dobrze wiedziałem, że gdy nastąpi końcowy etap prac, będę mógł po prostu zastosować określony styl. Zawsze, niezależnie od tego, czy miałem do czynienia z ulotką czy z inną formą publikacji, pamiętałem o tym, że najważniejsza jest treść, więc dopiero po jej zaprojektowaniu dopasowywałem odpowiadające przekazowi słownemu elementy graficzne.

Miałem bowiem świadomość, będąc doświadczonym grafikiem komputerowym, z wieloletnim stażem, że grafika – jeśli ma spełnić swoje podstawowe zadanie – nie może przeszkadzać w odbiorze tekstu, a wręcz przeciwnie. Jej rola polega na kierowaniu wzroku oglądającej wydruk osoby na wybrane, zaakcentowane elementy.

Przygotowanie pliku do wydruku prowadziłem zazwyczaj etapami, koncentrując uwagę na wszystkich możliwych szczegółach, z których doskonale zdawałem sobie sprawę. Zawsze dbałem o to, żeby między grafiką a tekstem pozostawało światło, żeby prawidłowo dzielić wyrazy przy przenoszeniu. Pamiętałem poza tym, aby na końcu szpalty unikać pozostawiania spójników czy przyimków, a wiersze w sąsiadujących łamach utrzymywałem na tym samym poziomie.