Fotografowanie krajobrazu w deszczu

Mogłoby się wydawać, iż jesień to taka poru roku, w której nie da się zrobić interesującego zdjęcia pejzażowego.Wszakże co ciekawego może być w padającym deszczu, wiecznych szarościach, mgle czy zalegających kałużach? Jednak – jak pokazują doświadczenia wielu zapaleńców – nawet tak niekorzystne warunki atmosferyczne można przekuć na swoją korzyść i stworzyć niezwykłe fotografie, które będą charakteryzować się niepowtarzalnością, nietypowością i sporym pierwiastkiem unikatowości. Oczywiście fotografia krajobrazowa realizowana w deszczu nie należy do czynności prostych i przyjemnych, jednak odrobina poświęcenia może skutkować bardzo ciekawymi rezultatami.

Fotografowanie krajobrazów w okresie deszczowym wymaga odpowiedniego przygotowania – i to zarówno samego siebie (odpowiednie ubranie i obuwie), jak i aparatu fotograficznego (który powinien być zabezpieczony przed nadmierną wilgocią). Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż pochmurne, zamglone i ponure warunki atmosferyczne wymagają zastosowania odpowiednich technik fotografowania. Decydując się na robienie zdjęć podczas deszczu należy stosować się do następujących zasad:

  • fotografowanie tak zwanymi długimi czasami (ze względu na niewielką ilość światła),
  • wykorzystywanie filtrów polaryzacyjnych (na przykład do usuwania lub wzmacniania odbić w kałużach lub na mokrych powierzchniach),
  • fotografowanie padającego deszczu w czasie otwarcia migawki 1/60 s (ostateczna wartość powinna być uzależniona od intensywności opadów i podmuchów wiatru),
  • ustawienie balastu bieli na tryb „pochmurnego dnia” (co umożliwi delikatne wyostrzenie kolorów),

__* stosowanie dłuższych czasów naświetlania. __ Wykonywanie zdjęć podczas deszczu wymaga maksymalnego wytłumienia wstrząsów, co jest możliwe dzięki zastosowaniu statywu. Jednocześnie polecam eksperymentowanie, gdyż różne czasy naświetlania, wykorzystywanie lampy błyskowej lub robienie ujęć padającego deszczu przez szybę może zaowocować niezwykle ciekawymi i oryginalnymi fotografiami.