Praca grafika

Już jako dziecko czułem pociąg do sztuk wizualnych. Dużo rysowałem i nie przyznawałem się do tego przed kolegami, ale w grach komputerowych chyba bardziej interesowała mnie grafika niż akcja. Doskonale pamiętam też moment, kiedy zainstalowałem mojego pierwszego Photoshopa. Dalej poszło już z górki - choć nie znaczy to jednocześnie, że gładko - i zostałem grafikiem.

Czym zajmuje się grafik?

Czym zajmuje się osoba pracująca w podobnej branży? Cóż, tak naprawdę ofert jest wiele, od prośby o zaprojektowanie logo, poprzez stronę internetową, aż po trójwymiarowe modele przedmiotów i nieruchomości.

Mnie osobiście najbliższa stała się szeroko pojęta reklama. I tutaj pole do popisu jest naprawdę ogromne. Zacząć można od projektowania niewielkich wizytówek dla małych firm, ulotek, papierów firmowych, wcześniej wspomnianego logo. Podobne oferty mogą zapewnić pracę na lata i pomóc w zdobyciu doświadczenia w zawodzie.

Skomplikowane zlecenia

Później nadejdzie czas na bardziej skomplikowane zlecenie dla grafika. Z pewnością projekt wielkoformatowej reklamy, na przykład bilboardu jest zadaniem znacznie bardziej stresującym i wymagającym wystarczająco dużego doświadczenia - umiejętności określenia parametrów widzenia człowieka i dostosowania do nich własnego pomysłu.

Możliwości jednak jest wiele więcej. Jako grafik możemy specjalizować się w tworzeniu wizualizacji mebli. Inną decyzją będzie praca ze zdjęciami - retuszowanie, usuwanie tła. Każdy znajdzie dla siebie coś przyjemnego i przystającego do umiejętności. Trzeba tylko zacząć!